İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

AB/D güneyimizde koridor devlet oluşturmak istiyor!

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan, Batı Trakya’da ikinci kez ABD ile ortak tatbikat yapma kararı aldı.

“Defender Europe 2021” adı verilen tatbikatın Apache saldırı helikopterleri de dahil olmak üzere toplam 150’den fazla Amerikan helikopteri, Yunanistan ve diğer Balkan ülkelerinde çeşitli tatbikatlara katılmak üzere Dedeağaç’a geleceği duyuruldu. Endurance adlı kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan Amerikan ordusuna ait askeri helikopterler, İskeçe Kayalar atış tatbikat alanında Yunanistan’a ait aynı tip helikopterlerle birlikte eğitim tatbikatı gerçekleştirileceği ifade edildi.

Batı Trakya medyası ise, ABD’ye ait Endurance adlı kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan askeri araçlara ilişkin paylaştığı detayda; “110 adet Black Hawks helikopterleri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ve ilk kez 1800’den fazla askeri araç bölgeye geliyor.” ifadelerine yer verdi. Öte yandan, Türkiye sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki kentte, iki ülkenin anlaşması kapsamında ABD’ye deniz üssü tahsis edilmişti daha önceden.

Bu gelişme üzerine İktisat Hareketi kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan twitter hesabından şu stratejik önermelerde bulundu;

“AB/D güneyimizde bir koridor devlet oluşturmak istiyor. Bunu artık herkes anlıyor.Sıcak operasyonlar başlayınca, TSK’nın baskısını hafifletmek için Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden yeni birer cephe daha açacaklardır. Ana çerçeve bu.

Kuzey-Batı hattından gelecek saldırıları nispeten kolay bertaraf ederiz ancak Güney hattı bizi epey zorlayacaktır. Hem Kuzey ve Batı hattından çekilirlerken, bunu Güney hattı için pazarlık konusu yapmak isteyeceklerdir. Asla kabul edilemez. Sonunda zafer bizim olur ancak bedeli ağır olur! Detayları istediğiniz gibi okuyun !!”

İktisathareketi.org

Bir yanıt yazın