İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

En Baba Kısıtlamaları İklim Değişikliğinde Göreceksiniz

Çin Kominist Parti’sinin dünyaya açık tek İngilizce resmi dergisi olan Beijing Review Nisan sayısında dünyaya, önümüzdeki dönemde asıl kısıtlamaları iklim değişikliğinde göreceksiniz mesajı verilmek istenmiş.

Bu da yaklaşık üç yıldır yaşadığımız covid 19 pandemisi kapatmalarının, izolasyonların kısıtlamalarının normalimiz olduğu gibi bir şüphe uyandırıyor. Yani anlayacağız yaklaşık son 3 yıldır yaşadıklarımız daha başlangıç olabilir.

Şimdi de dünyada iklim değişikliğine taraf olan ülke olduğumuza göre eninde sonunda bunlarla yüzleşecek olma olasılığımız yüksektir. Hatta bununla da kalmayıp, Paris İklim Sözleşmesini imzalamakla kalmadık, Mecliste de onayladık. Sonrasında “Çevre, Şehircilik Bakanlığı”nın ismini “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değiştirdik.

Gelelim ÇİN’in vermek istediği mesajlara;

Değerlendirmemize konu olan makale, Beijing Review Nisan sayısında; “Why America Is Wrong About China?” (Amerika Çin hakkında neden yanılıyor?) başlığı ile yayınlandı. Makalenin yazarı olan Josef Gregory Mahoney’in kimliği ise ayrı bir tartışma konusu zaten.

“Çin’i hegemonya arayan bir tehlike olarak görmenin hata olmasının nedeninin” sıralandığı yazının bir bölümünde şu dört maddedeki ifadeler dikkat çekicidir. [1]

  • “Halk sağlığı kısıtlamaları: Çin’in pandemi kontrolleri şimdilik ve belki de gelecek için yeni normaldir. Bu, yüksek derecede kendi kendine empoze edilen izolasyonculuğu içerir ve bu da yukarıda belirtilenleri pekiştirir. Şunu asla unutmayın: İklim değişikliğiyle birlikte daha fazla salgın bekleniyor. Mevcut sınırlama çabalarının ve kapasite geliştirmenin başarısı göz önüne alındığında, Çin’in gelecekteki salgınları benzer bir kararlılıkla karşılamasını bekleyebiliriz”
  • “Coğrafi sınırlamalar: Çin, birkaç nükleer silahlı devlet ve bir dizi tartışmalı sınır dahil olmak üzere diğer tüm ülkelerden daha yakın ve yakın komşulara sahiptir. Hem bölgesel hem de küresel olarak hafif adımlar atmalı ve bunu yapıyor. Diaoyu Adaları ve Tayvan, egemen istisnalar olarak kabul edilir ve dolayısıyla ne bölgesel ne de küresel meseleler olarak kabul edilir, ancak burada bile Çin, diğer büyük güçlerin yakın komşular üzerinde tarihsel olarak uyguladığı türden bir doğrudan saldırganlık göstermedi.”
  • “İklim değişikliği: Belki de başka hiçbir büyük ülke küresel ısınmaya karşı Çin’den daha savunmasız değildir, ancak iklim değişikliği kötüleştikçe duyarlı olan tüm ülkeler yurt içinde ve yurt dışında inanılmaz sınırlarla karşı karşıya kalacaktır. Ve açık olmak gerekirse, hala kötüye gidiyor.”
  • “Gerekirse gelecekte tek başına gitmeye hazır: Çin ortak bir gelecekten söz ediyor ve bu yönde ilerliyor, ancak küresel meselelerin böyle bir yolu daha pratik hale getirmesi durumunda stratejik olarak tek başına gitme olasılığı için de kendisini konumlandırıyor.”

Özetlersek şunları diyorlar;

  • Dünyada iklim değişikliğine en çok aksiyon alan ülkeyiz ama hepiniz yüzleşeceksiniz
  • Taiwan ve Adalar konusunda henüz bir reaksiyon göstermedik.
  • Geleceğe gerekirse yanlız gireceğiz ve buna hazırlıklıyız.

Gelecek hem Türkiye, hem bölgemiz hemde dünya için endişe verici değil mi ?

Peki olası İklim değişikliğini durdurmak mümkün mü?

Assam Kendir Enstitüsü Başkanı Dr. Erdem Ulaş’a göre mümkün.
Sn Ulaş; “Olası İklim değişikliğini durdurmak için ne yapılmalı?” sorumuza şu yanıtları verdi;

“İklim değişikliğini durdurmak için yeşil örtüyü artırmak karbon emilimini hızlandırmak lazım. Kenevir bunun en hızlı yoludur. Çok hızlı büyüyor ve O2 kapasitesi de çok yüksek. İnsanlığa faydalı 50 bin endüstriyel ürün yapılır. Geleceği gösterdik, kitaplarını yazdık, dünyadaki gelişmeleri ışığı anlattık, büyükşehir yaşamından, düşük gelirden kurtulmak için köye dönüş ve kenevir ekmek elzemdir…”

Merkezi hükümetin göçü köylerden büyükşehirlere teşvik etmesi zaten endişe verici.
İklim değişikli önlemleri altında kısıtlamalara gidilme olasılığı hem Türkiye, hem bölgemiz hemde dünya için endişe vericidir.

Vesselam…

Sadi ÖZGÜL

Kaynak;
[1] Why America Is Wrong About China?