İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Borca Dayalı Para Sisteminin Dünya Üzerindeki Etkileri

ABD’nin borcu 20 trilyon$ seviyesini ilk kez geçti.

Bu borcun %25’i kamunun kalanı ise özel sektörün elinde. Geri ödenmesi ise mümkün değil.

Başkan Trump, seçim kampanyası sırasında borçları Araplara ödeteceğini söylüyordu. Ama oradan yarım trilyon$ belki gelir. Trump’ın, seçim kampanyasında ki sosyal medya yalanı olan bu ifadesi doğru olsa bile borçların geri ödenmesi mümkün değildir!!!

Sonuç; sistem durdu/çöktü!

Çin ve Hindistan’da da durum bundan farklı değil. Diğer ülkelerde de farklı değil. Olmayan paranın üzerinden denklem kurulmaz. Çözümler kısa vadelidir.

Bizim Hükümetimiz ise, hâlâ bu Borca Dayalı Para Sistemi [BDPS] yi anlamadı! Hâlâ 1970’lerin kafasındalar ve hâlâ yapısal sorunu göremiyorlar.

2008’de teğet geçtiğini zannettiğiniz küresel krizin, çok daha büyük bir dalgası olgunlaşmak üzere. Ortada, bunlara karşı maalesef bir plan/strateji yok.

Konut, borsa ve emtia fiyatlarının aşırı yükselmesi, borcun emilmesi ve bir denge oluşturulması için yapılıyor! Ama, ateşe de benzin dökülüyor.

Borçlar geri ödenemez. Bunu kafanıza sokun, kafanızı kuma değil. Bu sistemin temeli yanlış ve bu yükü çekemiyor! Yapısal düzenleme şart!

Bu sorun, hükümetlerin yapacağı yasal düzenlemeler ile çözülebilir ancak. Bu düzenlemeler ise ortodoks ekonomi mantığı ile gerçekleştirilemez.

Para kredi sisteminin oluşturduğu bir problemi, sistemin aktörleri ile çözemezsiniz. Çünkü onlar zaten sorunun bir parçasıdırlar. Duble narkozludurlar.

Paranın tanımından tutun da, para-kredi sisteminin yapılandırılmasına kadar her şeyin yeniden ve yeni bir zihin ile yenibir paradigma ile ele alınması gerekir.

Bunlar, kapris yapılacak konular hiç değildir. Batarsak hep birlikte batarız. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizler de büyük zararlar görürüz.

Aklınızı başınıza alın. Her geçen gün ve zaman aleyhimize işliyor. Tufan geliyor ama siz gıda depoluyorsunuz. Hâlbuki ortada ev kalmayabilir.

Bunları iyi bilin…

Vesselam
Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN

Bir yanıt yazın