İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Cumhurbaşkanı Ne Yapacağını Bilmiyor (mu)!?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan dönüşü açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda ekonomik yol haritası modeli ile özetle şunları söylüyordu;

  • Kur faiz oyunlarına pirim vermedik vermiyoruz. Büyüme yolculuğumuzda, yatırım istihdam ihracat hep önceliğimiz oldu. Mandacı iktisatçılara, ekonomik tetikçilere aldırış etmeden hedeflerimize yürümeyi sürdüreceğiz.
  • Ekonomik olarak bağımlı bir ülke ekonomik politikalarını elbette hayata geçiremez. Belirlenmiş çizginin dışına çıktığınız zaman karşılaşacağınız şey şantajdır. Buna karşı koyacak dirayetiniz yoksa istikrarsızlığa mahkûm edilirsiniz.
  • Kur üzerinde iktisadi temelleri bulunmayan bir hareketlilik var. Yaşanan fiyat artışlarının oluşturduğu sorunu milletimizin lehine yatırım istihdam üretimle çözeceğiz.
  • Faiz sebep enflasyon sonuçtur tezimize inanıyoruz. ’Cumhurbaşkanı Muhalefetin faiz indirim eleştirilerine de ‘Faizi %1 indirin bizde sizi destekleyeceğiz diyeceksin, ondan sonra kalkıp faiz indirimine tepki vereceksin’ 

Sistemin dışına çıkılmazsa, sistem değiştirilmezse, kim ne yaparsa yapsın kurtulamayız

Sayın Cumhurbaşkanı, sistemin dışına çıkmazsa, sistemi değiştirmezse, ne yaparsa yapsın kurtulamaz. Cumhurbaşkanının ifade ettiği büyüme, yatırım istihdam ihracat söylemi, kızdığı ve mandacı dediği, ekonomik tetikçi dediği ekonomi modeli içindeki kalkınmasıdır. Cumhurbaşkanı hala pozitif anlam taşıyan bu kavramlarla oyalanıyor, tuzağa düşürülüyor.

Faiz sebep enflasyon sonuçtur, kuramını yalanlayan sistemin yol çıkışlarını Cumhurbaşkanı kullanıyor. Sorunların tespitlerini doğru yapacaksınız ama bunu çözecek kesin kararlılıkta adımı atmayacaksınız. Bu olacak şey değildir.

Sistem Borca Dayalı Finansal Yapı olarak sürdürülemez

Borç finansal yapısına müdahale etmeden; “faiz sebep enflasyon sonuçtur…” demeniz her ne kadar gerçeğin ifadesi olsa da asla sonuç alamazsınız. Önünüze serilen halıda yürüdünüz. Halıyı arkanızdan toplayan yine önünüze serenler oldu. Yol değiştireceksiniz ki karşı koyacak dirayetiniz olsun. Yol değiştireceksiniz ki belirlenmiş sürekli borçlandırma modelinin dışına çıkabilirsiniz.

Kur yükselmesini iktisadi temellerle uyuşmadığını söylemek sadece bir geçiştirmeden ibarettir. Bu sözü söyleyen ve söyleten Merkez Bankası olup, Cumhurbaşkanının bunu kullanması meseleyi hala tam kavramadığına işaret etmektedir.

Merkez Bankası Türkiye’ye değil Basel’e bağlıdır

Merkez Bankası başta hiçbir enflasyon hedeflemesini tutturamayan, Türk milleti lehine yerli ve milli para üretmeyen, Türkiye’de hükümetlerin hizmetleri için sürekli engel olan, güya bağımsızlık paravanı ile kafasına göre hareket eden Basel’e bağımlı bir kurgusal ve yapısal işleyiştedir.

Cumhurbaşkanı ekonomik bağımlı politikaları söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık dile getirdiği yatırım, istihdam, üretim, ihracat vb bunların hepsi birbiri ile ilişkili tanımlamalardır. Yatırım bu işin başıdır. Cumhurbaşkanı faizleri düşürerek yatırımı arttıracağı büyük yanılgısı içindedir. Kendisine ve millete aynı kurgularla operasyon yapılıyor ve kendisine bu söylem söyletiliyor. Oysa yapılması gereken, bu gerçekçi tespitlerden sonra ekonomik politikaları bağımlı hale getiren iktisadi sistemin model olarak değişimini gerçekleştirmektir.

Yıllardır ısrarla söylüyoruz, model borçlandırma üzerinden faize bağlı kölelik üzerine tasarlanmış. Bunu parasal üretim biçimi ile sağlıyorlar. Siz bugüne kadar ona hizmet ettiniz. Ödediğiniz/ödettirildiğimiz onca faizler oldu. Bahsettiğiniz yatırım, üretim büyüme ihracat kavramları bu işin tuzağıdır.

Sistem içinde bunları bir ölçüde yaparsınız, sonuç olarak düzen gelip elinizdeki ürettiğiniz bütün değerleri alıp götürür. Kur yükselişi ile bugünde olan durum budur. Bu kur artışları henüz fiyatlara yansımadı. Yansıdığında halk bunu çok daha ağır hissedecektir. Son kur atağı da böyledir. İktisadi temeli yoktur gibi gerçek dışı bir ifade sistem içinde kabul edilemez.

Temel gördüğümüz sıkıntı olan Borca Dayalı Para Sistemini (BDPS) değiştirecek ekibi yoktur Sn. Cumhurbaşkanının.
Eğer Cumhurbaşkanı ekibi ve sistemi değiştirmeye kararlı bir duruş sergilemezse, bu sistem o ekiple beraber Cumhurbaşkanını değiştirecektir. Muhalefetin halka bir şey vaat etmesine dahi gerek olmayacaktır.

Borca Dayalı modelin kurumları, dışa bağımlı bir yapıdır. Bu modeli uygulayarak iktisadi bağımsızlıktan bahsedilmesi mümkün değildir.
Açıklanmış orta vadeli programda taahhüt edilen faizleri hiç geciktirmeden iptal edecek bir program değişikliğine gitmek, ‘faiz sebep enflasyon sonuçtur’ savının kararlılığını gösterecektir.

Selam ve dua ile…

Yunus EKŞİ

Bir yanıt yazın