İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Dolar, 10 lirayı zihnen çoktan aştı!

Prof. Dr. Gündoğan’dan korkutan dolar yorumu: 12 lira!

İktisat Hareketi kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan, katıldığı bir televizyon programında Dolar/TL’ye ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Kanal 42 Televizyonu’nda yayınlanan Sümen Altı programının bu haftaki konuğu İktisat Hareketi kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan oldu. Gündoğan, Gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül’ün sorularını cevaplandırdı. Gündoğan, programda doların seyri ile ilgili çok dikkat çeken bir yorumda bulundu.

“Dolar 10 lirayı çoktan aştı”

Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın Dolar/TL’ye ilişkin çok konuşulacak değerlendirmeleri şu şekilde:

“Türkiye’de Dolar ve Euro artacak. Mevcut sistem içerisinde siz borç ödeyeceksiniz. Bu kadar yüksek borçlar ödüyorsunuz. Borcu borçla çeviriyorsun. Sizin dolara ihtiyacınız var, ödemeler için. Doları, şimdi 10 liranın üzerinde düşünmek lazım. Dolar, 10 lirayı zihnen çoktan aştı. Doları 12 liralarda görmek lazım. Birçok revizyon yapan insanlar bunu şuan itibariyle minimum 12 lira ve üzeri görüyor. Karşılıklı bir mücadele var. Bir yerden bir şeyler buluyorsunuz, artışı geciktirebiliyorsunuz. Salarsanız çok daha çabuk çıkıyor. Direnirseniz imkânlar araştırıyorsunuz. Yaptığınız şey sadece bu kötü gidişatı yavaşlatmaktan ibaret oluyor. Mücadelede yol değiştirilmedi. Salgınla birlikte kim kazanıyor? Zincir market sahipleri, büyük holding sahipleri yani büyük parası olanlar kazanıyor. Orta direk yok oluyor. Bakkal, manav, esnaf, sanatkâr çöküyor. Bu ekonomi, sosyolojiyi değiştiriyor. Patlama olacaksa, bunlar patlamaya vesile olur.”

Bir yanıt yazın