İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Döviz ve Faiz sopasıyla bizi sopalayabilirsiniz!

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmasının ardından dolar/TL sert yükseldi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmasının ardından dolar/TL sert yükseldi. Geçen haftayı 7,21 seviyesinden kapatan kur, gece saatlerinde 8,40 seviyesini aştı.

İktisat hareketi kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan, Merkez Bankasında yaşanan görev değişikliği ve buna bağlı olarak dövizdeki set yükselişi hakkında bir açıklama yaptı. Gündoğan Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarında Merkez Bankası başkanı değişimi ile dövizin ani yükselmesinin arasında operasyonel bir bağlantı olduğunu yazdı.

İşte Prof. Gündoğan’ın o açıklamaları

“Merkez Bankası politika faizlerini 200 baz puan daha artırarak %19’a çıkardı. Fitch, Merkez Bankası operasyonunu tebrik ederek; “TCMB Ortodoks politika yaklaşımını sağlamlaştırdı” dedi. Fitch çok doğru söyledi. Biz de hep onu bunu söyledik zaten. Bunlar MÜFLİS ortodoks ekonomi politikaları! Merkez Bankası operasyonlarında esas sorgulanması gereken, Sn. Naci AĞBAL’ın beyefendinin yaklaşımlarıdır. Sorumluluk kendisine aittir. Çünkü, maliye bürokrasisinden gelen biri olarak para politikasını, hükümetin maliye politikaları ile uyumlu oluşturması gerekirdi.

Sn. Naci Ağbal kısa zamanda küresel ortodoks yaklaşımların dümen suyuna girmiştir. Halbuki, TCMB’nı ve operasyonlarını millet adına tepeden tırnağa sorgulaması ve yeni düzenlemelerle reform etmesi gerekirdi. Negatif faizlerin dahi cari olduğu bir zamandayız ve bu garip haldeyiz! Bu faizlerle ne yatırım yapabilirsiniz ne de tüketici kredileri kullandırabilirsiniz. Sn.AĞBAL beyefendiyi bugün alkışlayanlar, dünün Balta Limanı Anlaşması-Tanzimat Fermanı-Islahat Fermanı ekseninin ekonomi okumasına medfun olanlardır. İşte o eksen, Duyunu Umumiye’yi doğurttu!

Maliye’de milli ve yerli hareket eden Sn. Naci AĞBAL beyefendinin TCMB’nda küresel hareket etmesi ve bundan dolayı onlardan taltif alması, esas kendisinin sorgulaması gereken bir konudur. Belki de 30 yıllık bildikleri, yanlış kabullere dayanıyordur. Tüm bunlarla yüzleşebilmelidir. Merkez Bankası Başkanı Sn. AĞBAL beyefendinin görevden alınması ise isabetli oldu. Merkez Bankasını sistematik ve işlevsel olarak sorgulayamadığı gibi kısa zaman içerisinde küresel finans elitlerin dümen suyuna girdiğini de gördük.

Esas sorun yapısaldır. Esas sorun sistem sorunudur. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu beyefendinin ise sorunun merkezinde sistemin kendisinin olduğu bilinciyle hareket etmesini temenni ederim. Endişem ise yeni başkanın müktesebatıdır. Sistemik ve işlevsel reform yapamayacağı yönündedir. Umarım yanılırım.

Tabi ki operasyon yapılıyor! ve biz artık “kayıt oluşturmak” için bunları yazıyoruz. Mevcut ekonomi sisteminde çıkış yok.
Bu sistemde kaldığınız müddetçe ya faiz sopasıyla ya da döviz sopasıyla (devalüasyon) yola getirileceksiniz. Enflasyon da sopa değişim bahanesi olarak kullanılıyor! Daha yeni başkan işe başlamadan devalüasyon ile yani döviz sopası ile dayak atıyorlar ki “ortodoks ekonomi” sisteminden ayrılmasın. Tabi, Merkez’in yeni güvernörünün buna sistematik olarak vereceği bir cevap yok! Var olsa, onlar böyle bir işe cesaret edemezlerdi.

Peki, mevcut konjonktürde Hazine ve Maliye Bakanımız ne yapıyor?
Tam siper olmuş, gizleniyor. “Ben küresel finans sistemine sıkı sıkıya bağlıyım” diyor. Muhatabını da tam olarak göremediği için bu mesajını “Reis”e yakalanmayacak ustalıkta kaleme alıp sosyal kanallardan gönderiyor.

Sn Elvan’ın basın açıklamasında satır aralarında şunlar ifade edilmiş.

İlk cümle tam Ortodoks ekonomi ifadesi ve yanlış. İkinci cümle ile adeta mevcutta iman tazelenmiş. Üçüncü cümle ise çok derin. Derviş’in 2001 krizi sonrası kurduğu sisteme referans var. Ve düşük faiz politikalarına itirazı var. “Reis” adına sobe diyeyim. 4. Cümle tam bir felaket. Tipik ürkek bürokrat ifadesi.

Aslolan hangisidir Lütfi bey?
Devlet politikası mı, yoksa TCMB A.Ş.’nin politikası mı?
Siz neyi tamamlayacaksınız?

5. cümle olmasa da olurdu. Gelelim 6.’sına; biz küresel finans sisteminden milim sapmayacağız diyor. Yani, bir döviz sopası bir faiz sopası ile bizi sopalayabilirsiniz diyor. Dahası, sistem içerisinde de Berat Albayrak gibi varyasyonlara girmeyeceğiz diyor. O varyasyonlarla ilgili fikrim yok anlamına da gelir.

Mevcut durumda özetle şunu ifade edeyim. Madem sistem dışına çıkamayacaksınız, o zaman Berat Albayrak beyi niçin kaçırdınız. Hiç olmazsa o sistemi biliyor ve türlü türlü varyasyonlar deniyordu. Siz ona da yabancısınız!
N’oldu şimdi? Dolar hala 8TL ve faizler ekstra %15 arttı!

Son cümle “ben reform paketimi yaptım ve onu işleteceğim” diyor. Biz de paket ile ilgili fikirlerimizi zaten > şurada < yazmıştık…

İktisathareketi.org

Bir yanıt yazın