İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Elektrikli Arabalar ve İklim Değişikliği

Elektrikli Arabalarda Isıtma var mı?

Yazları aşırı sıcak ve kurak kışın ise ani kar fırtınası ve yağışlarda elektrikli otomobiller Dünyanın gördüğü en büyük dolandırıcılık mı yada Risk hesabı yapıldı mı?

3-4 adım sonrasını düşünen var mı?

Bütün arabalar elektrikli olsaydı… ve kar fırtınasının soğuğunda üç saat trafikte sıkışsalardı bataryalar tamamen biterdi. Aynı 19 Kasım Pazar günü Kuzey Marmara otoyolu da olduğu gibi 3-4saat mahsur kalabilirsiniz veya Gerede Bolu’da yaşandığı gibi.

Elektrikli arabaların temelde ısıtması yoktur.

Ve bütün gece sokakta mahsur kalmak nasıl olurdu? pil yok, ısıtıcı yok, cam silecek yok, radyo yok, GPS(*) yok, bataryalar boşalmış haldesiniz..

112’yi 155’i arayıp yardım üstüne yardım talebi dediniz ama size yardıma gelmezler, gelemezler çünkü tüm sokaklar kapalı, E5 bağlantısı veya otoyol bağlantılarında akşama var ve düşünün tüm polis arabaları da, kurtarıcılar da, itfaiye de elektrikli.

Ve yollar binlerce boş araba tarafından kapandığında kimse hareket edemez. Piller yerinde nasıl şarj edilebilir?

Yaz tatillerinde kilometre blokları ile aynı sorun.

Elbette hiçbir siyasetçi ve gazeteci konuşmaz ama strateji merkezleri stratejiler ve karşısında olası oluşabilecek senaryolara göre konumlanıp hareket etmek zorundadır.

Bir de bu tarafından bakın, önümüzde kara kış ve sadece başlangıcı dün yaşadık…

(*) GPS Global Positioning System; ABD hükümetine ait ve ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yönetilen uydu tabanlı radyonavigasyon sistemidir. Dünya’daki ve Dünya yakınındaki GPS alıcılarına, en az dört GPS uydusunu görebilmeleri şartıyla coğrafi konum ve saat bilgisi sağlayan küresel uydu navigasyon sistemlerinden biridir.