İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

İstişare Yapan Pişman Olmaz !!

İktisat hareketi kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan gelişen siyasi süreci ve ülke siyasetini değerlendirdi.

Yönetim sistemleri konusunda da uzman olan Mete Gündoğan, zaman zaman çeşitli öngörüleriyle de siyasilerin dikkatini çektiği gibi yeni öngörüleriyle de ülkedeki tüm kesimlerinde ilgisini çekmeye devam ediyor.

Prof. Dr. Mete Gündoğan resmi web sitesinden ve kişisel twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben değerlendirmeye aldığı yeni öngörülerini kamuoyu ile de paylaştı.

İşte o öngörüler;

“… AK Parti, kurulduğundan bu yana en kritik sürecini yaşıyor... Önümüzdeki seçimler partinin en kritik seçimleri olacak. Yakın çevremdeki arkadaşlar süreç okumalarımı ve öngörülerimi iyi bilirler. Yüksek isabet oranını da görüyorlar.

İçeriden bilgi mi alıyorum? Hayır !!

Sadece süreçleri sistematik olarak takip ediyorum. Hadid Suresi üçüncü ayetteki algoritmayı düşünüyorum. Bir de esas oyuncuları yeterince tanıyorum. Tarzlarını çok iyi biliyorum.

Aslında bu yaşananlar benim için bir bakıma deja vu ! Fazilet Partisi süreci bu açıdan iyi bir tecrübe idi. Erbakan Hocamın etrafını, yaşananları, gidenleri, gidemeyenleri, ikili oynayanları, müteredditleri (ikircikli davrananları), maceracıları, ajanları vs. vs. hepsini gördük.

O zamanları içten infilak edenlerin en tehlikelileri “Erbakan Hoca gitsin de kim gelirse gelsin” ciler idi. Yok ettiler ama kendileri de yok oldular. Şimdi de aynı süreçleri Erdoğan merkezli görebiliyoruz. Öngörülerimiz de var tabi.

Sanırım bu süreçte en çok hayretler içerisinde kalan kişi Emine Erdogan hanımefendi’dir. Nermin Erbakan Hanımefendi’nin gördüklerinin benzerini görüyor ve hayretler içerisinde kalıyordur. Anlam vermede zorlanıyordur.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın işi kolay değil. Hem şahsı merkezli olan biteni yöneterek partiyi motive edecek hem de parti ile genel seçimleri yöneterek başarılı çıkacak. İmkânsız değil ama kolay hiç değil.

En büyük meydan okuma “kurguyu kaybetmek” olur. Buna hikâyeyi bitirmek de diyebilirsiniz. Bunun en bariz göstergesi, etrafındaki bütün ekiplerin iyi niyetle önemli ve yüksek performanslı işler yapmasıdır.

Hâlbuki bütün ekiplerin yüksek performansla çalışması istikameti bozar. İş bölümü olmadığını gösterir. Kopukluğu gösterir. Bir saatin çarklarını düşünün. Hepsi aynı devirde dönerse saat yanlış zamanı gösterir.

Bundan sonra artık bütün atamalar kritik atamalardır. Örneğin YÖK başkanlığı çok önemlidir. Kişilikten ziyade fonksiyonlar öne çıkar. Hangi fonksiyonlar nasıl icra edilecek! Yaşanılan süreç için en önemli kriter fonksiyonlardır.

Kendimi kaptırıp çok fazla analitik yapmadan şunun bitireyim. Devlet en büyük nimettir. Her türlü kurguya en büyük nimetten başlamak gerekiyor. Plan yapmak kolay ancak kurgu oluşturmak zordur. Bu süreçler yoğun istişare gerektiren süreçlerdir. İstişare yapan pişman olmaz !! (Prof. Dr. Mete Gündoğan)…”

https://twitter.com/mtgundogan/status/1419343278865108993

.

PROF. DR. METE GÜNDOĞAN KİMDİR?

İktisat Hareketi’nin kurucusu ve başkanıdır.
İktisat Hareketi ismiyle kurduğu oluşumda; mevcut Bankacılık Sistemine karşı; alternatif sistem önerileri çalışılmaktadır. Çeşitli ölçeklerde; İktisadi, ekonomik ve finansal modeller geliştirilmektedir. 

Prof. Gündoğan’ın, Refah-YOL Hükümeti döneminde; halk arasında “Havuz Sistemi” olarak da bilinen Kamu-Tek hesabını kurucu mimarıdır. Kurduğu bu sistem sayesinde dönemin hükümetinin Cumhuriyet tarihinde ilk kez denk bütçesini yaptığı da biliniyor. 

Sistem Mühendisliği üzerinde çalışmaları olan Gündoğan’ın, özellikle iktisat, siyaset ve strateji konularında yayınlanmış kitapları var.

Mete Gündoğan’ın ekonomi, iktisat, siyaset ve strateji üzerine yazdığı kitapları:

Faiz Tuzağı, Refah Toplumu, Borca Dayalı Para Sistemi, Sekiz Deniz Yaylası, Narkoz, Oyun Teorisi, Para B*k Gibi, Erbakan, Hokkabaz ve Adil Bölüşüm

İKTİSATHAREKETİ HABER…

Bir cevap yazın