İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Kenevirin üzerindeki görünmez el

Plansızlık, sistem kurma ve bunu kurumsal bir devlet geleneğine getirememe milletimize ağır bedeller ödetiyor.

Bunları hep söylüyoruz; devletin içinde, devletin milleti ile beraber büyümesini engelleyen kripto, bilinçli ve tembel bir bürokrasi var. Birde sözde milliyetçi ama korkak bürokratları da işin içine kattığımızda Allah milletimize yardım etsin.

Demek ki siyasal güçlü bir sisteme geçseniz de, işler tepeden istediğiniz gibi gitmiyor. Şimdi neden bürokrasiye yüklenerek yazımıza başladık ona açıklayalım.

Cumhurbaşkanı kenevir konusunda çok net açıklamalar yaptı. Kenevir konusuyla ilgili yeni bir devlet politikasını benimseyeceklerinin müjdesini verdi. Keneviri Türkiye’nin gündemine getiren ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) kurduğu ‘’Kenevir Enstitüsü’’ ile bütün siyasi partilerle görüşerek, kenevir üretiminin çok yönlü ülke kalkınmasında ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Böylece halkta da büyük bir ilgi uyandı. Ama bu süreçte hep karşılaştığımız birçok engelleri de aşarak kenevir üretimi için belirlenen illerimiz açıklandı. İşin deneyimi çok kolay olmasına rağmen hep bir güvenlik gerekçesi ile de kenevir üretimi yavaşlatılmak istendi. Halkın yoğun talebinden dolayı bunu başaramadılar. Ama bizim en çok endişe ettiğimiz, kenevirin tabanda üretimini engelleyecek olan alım garantisinin çiftçiye verilmemesiydi.

Basında çıkan kenevir haberleri, halkımızı da heyecanlandırmış ve büyük bir ilgi göstererek izin verilmiş illerimizde kenevir üretimi yapıldı. Bugün kenevir üretiminde kenevir Enstitüsünün katkılarıyla çok ciddi bir mesafe aldık. Daha çok almamız gereken yol var.

Ancak geçtiğimiz günlerde ruhsatlı kenevir ekimi merkezlerinden Samsun’un Vezirköprü ilçesi Narlısaray mahallesinde geçen yıl 800 dönüm olan kenevir ekimi bu yıl alım garantisi olmadığı için 80 dönüme düşmüş. Bir devletin ekonomisinin küçülmesine en iyi tabanda bir örnek olacak olan bir durum. Tam bir facia…

Cumhurbaşkanı çıkıyor, kenevir üretimi ile ilgili milli bir seferberlik başlatıyor, muhalefet dahi bu konuda destek veriyor. Halk bu güven ortamında kontrollü izin verilen yerlerde üretime başlıyor. Ama bir görünmez el bu üretimin tabanda büyümesini asla istemiyor.

Ne yapılması gerekir?

  1. Öncelikle, kenevir sanayisinin kurulması ve gelişmesi için Cumhurbaşkanlığına bağlı acil bir ofis kurulmalı. Türkiye’de tüm kenevir üretim, tedarik zinciri, borsası gibi süreçleri bu ofis den kontrol edilerek, hantal bürokrasinin elinden kontrol alınmalı.
  2. Üretim izninin yanında alım garantisi verecek kenevir kooperatiflerinin tarım bakanlığı ile protokoller imzalaması.(Kenevir sanayisinin kurulup gelişmesi sürecinde devletin tam desteği olması şarttır.)
  3. Koperatiflerin öncülüğünde özel sektörle kenevir alt yapısının ortak oluşturulması. Özel sektörün tabana yayılmış şirket yapılanması üzerinden planlanması. Tedarik zincirinin bu planlamaya göre yapılması.
  4. Kenevir sanayisinin oluşması için bütün millete açık olacak katılım ortaklığı teklif edilmesi.
  5. Kenevir sanayisinin kurulup gelişmesi için; sistem oturana kadar alınıp satılamayan, devredilemeyen, hisse paydaşlarının oluşturulması. Bu payların belli oranlarda tekel olmaması için halka yayılması.
  6. Kenevir borsasının oluşturulması. Ancak bu borsa bugün ki borsa anlayışı ile değil, üretim tüketim ve getiri ekseninde borsada işlem görmesi. Sanal ticaretin engellenmesi.
  7. Kenevir sermayesini kendi üretmelidir. Yani kenevir üretimine endeksli, mevcut para dışında ‘’kenevir parası’’ üretilmeli. Bu para, sektör dışında ilk etapta kullanılamaz. Faizle üretilemez, faizle satılamaz. Böylece sermaye üretimi direk üretimin kendisine bağımlı olarak; mal ve hizmet üretimine endeksli maliyetsiz bir sermaye üretimi olacak. Mal ve hizmet üretecek olan sermaye, mal ve hizmetin varlığı, karşılığı olarak üretilecek.(Bu iş mevcut sistem içinde mümkündür. Nasıl yapılacağı malumdur.)
  8. Yeni bir sanayinin maliyetsiz bir yeni para ile kurulması gerekir. Bunun için, maliyetsiz para sisteminin nasıl oluşturulacağı bellidir.

Devlet aklı, halka öncülük yapar. Halkın önünü açar. Engel olan bürokrasiye bedel ödetir. Kenevirin Türkiye’de gelişmesini engellemek isteyen bir bürokrasi var. Bunun için Cumhurbaşkanlığı kenevir ofisinin kurulması son derece önem arz ediyor.

Selam ve dua ile…
Yunus EKŞİ

Bir yanıt yazın