İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Küçük Yatırımcı Kaybediyor, Partiler Borsadan Oy Bekliyor

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçtaroğlu 9-13 Ekim tarihleri arası ABD de bir dizi ziyarette bulundu.

Bir ara radardan kaybolan uçak gibi sekiz saatlik nerede olduğu bilinmezken, sorulan sorular üzerine hamburger yemeğe gittiğini açıklamıştı. Sorulan soruya verdiği cevabın doğru olmadığını siyasi rakipleri gibi CHP tabanı da biliyor. Türk halkına çok rahatlıkla yalan söyleyen siyasilerin varlığını sürdürmesinin bir nedeni de kendi siyasi yapılarının, sürekli bu tip yalanları görmezden gelmesidir.

Şimdi Kemal Kılıçtaroğlu’nun nerede olduğunun iz düşümünü bize verecek olan durumu kısaca açıklayalım.

Sayın Kılıçtaroğlu, Türk toplumu ile uyuşmayan politikalarından vazgeçmeyi tercih etmediği için, Erdoğan’ı getirdiğine inandığı kişilere giderek; şimdi birazda beni deneyin, bende sizin küresel politikalarınıza sadık kalacağım. Ne emrederseniz küresel eksende ülkemde sizin menfaatlerinizi gözeteceğim. Özellikle Türk aile yapısını parçalayacak olan, cinsel sapkınlığın kısaltılmış tanımlaması LGBTi’yi destekleyerek bu sadakatin adımlarını atacağını ortaya koyuyor gibi görünüyor.

İktidar imkânı bulur bulmaz LGBTi ile ilgili yasal düzenlemeler yapacağını açıklayan CHP’nin yanındaki Saadet Partisi, her ne kadar LGBTi kızsa da aleyhte açıklamada yapsa da, durduğu yer orayı güçlendirdiği için birinci derecede sorumludur.

Kemal Kılıçtaroğlu, ABD’den döndükten sonra ilginç bir açıklama yaptı.

Yapığı açıklamada borsa şirketlerinin çok şiştiğini, iktidara geldiğinde borsa yönetiminden hesap soracağını söyledi. Oysa borsadaki talebin temel artışlarından biri 2,5 milyona yakın küçük yatırımcının borsaya girmesi ve özellikle enerji sektöründeki devlet teşviklerinin çoğalması ile yapılan enerji yatırımları dolayısı ile halkın gelir beklentisinin borsada daha yüksek olacağı anlamındaki yönelişleriydi.

Kemal Kılıçtaroğlu borsa ile ilgili açıklamayı yaptıktan sonra, planlı bir şekilde açığa satışların yapıldığını ve borsanın iki haftadır planlı bir şekilde manipüle edildiğini görüyoruz.  Açığa alış ve satış; para kullanmadan bir hisse senedini yukardan reel fiyattan daha aşağıya satmak ve almak. Borsa endeksinin 5.700’den 4.700’e aşamalı indirilmesi, küçük yatırımcıya ciddi zarar vermiştir.

Borsa mekanizması içerisinde alınacak lokal tedbirlerle bir çözüm değildir.

Reel sektörün üzerinde borsa üzerinden operasyon, en etkili hisse senetleri üzerinden yapılmaktadır. Bunun açıkça bir planlı hedefe hizmet ettiğini, piyasa şartları ile ilgili olmadığını işin birazcık ehli olan görebilecektir. Muhalefet, borsada kaybeden küçük yatırımcının öfkesinin iktidara yöneleceğini öngörerek buradan bir oy potansiyeli oluşturulacağının hesabını yaptığı açıktır. Ancak, oy almak ve oy verdirmemek için yapılan bu siyasi stratejiler bilinmelidir ki, doğrudan küçük tasarruf sahiplerine zarar vermektedir. Küçük tasarruf sahiplerinin kaybederek oluşan öfkesi ile oy bekleyen muhalefet, zaten sorun çözmede proje sahibi olmaktan çok bu tavrı ile olumsuz durumun büyümesinden öfke üzerinden oy almanın derdinde olduğu açıkça görülmektedir.

Müdahaleye açık bir borsa var.

İstedikleri gibi şirketlerinizin senetlerini düşürebiliyorlar. İstedikleri gibi küçük yatırımcıyı zarara uğratabiliyorlar. Teknik olarak bu saldırının sistemli nasıl yapıldığı çok rahatlıkla ilgili kişiler tarafından görülebilir. Önemli olan bu operasyona karşı, lokal şirketlere açığa alış satış yasağı getirmek, yada bazı kurumsal cezalar vermek yeterli değildir. Önemli olan, örtülü manipüle operasyonlarına karşı kapama anahtarının borsa sisteminde olmasıdır.

İktisat Hareketi, hükümetin ekonomik politikalarını eleştirirken, sorun çözmede sistemsel düşünülmesi gerektiğini ifade ediyor. Diğer Muhalefet partilerinden de farklı olarak, alternatif bir iktisadi modeli önerirken, alternatif bir borsa modelini de önermektedir.

İktisat Hareketi, reel sektörü tam yansıtan bir borsanın gerçekleşmesini, bunun için de borsada manipülasyon (hile) yapan bankalar, fon yönetimleri ve yabancı şirketlerin olmadığı yeni bir borsa modelini önermektedir. Mevcut olan borsa küçük yatırımcılar için adeta bir kapan şeklinde işlemekte olup, bütün halkın borsaya girebileceği, orta ve uzun vadeli üretimleri destekleyecek halk ortaklıklarına dönüşebilir.

Selam ve dua ile…

***

Yunus EKŞİ