İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Paranın Sistemi Değişmeli

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 100 baz puan daha indirdi.

Politika faizi, %15’ten %14’e düşürüldü. Dolar/TL kuru karar sonrası 15,72 TL’yi aştı. Türk Lirası’nın bugünkü değer kaybı ise %5’i geçti.

PPK’nın karar metninde para politikasıyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Enflasyonda Kasım ayında gözlenen yükselişte; döviz kuru gelişmeleri, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

“Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir.

“Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir.”

İktisat Hareketi sözcüsü Yunus Ekşi, TCMB’nin bu kararı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Yapılan bu küçük küçük faiz indirilmelerinin yatırımı destekleyici nitelikte olmuyor. Cumhurbaşkanı nasıl dünya beşten büyüktür dediyse şimdi çıkıp Türkiye faizcilerden büyüktür açıklaması yapmalıdır. Merkez Bankası faizleri %14 e düşürse de Hazine arka kapıda %22 borçlanıyor” diyen EKŞİ, “Merkez Bankasının faizleri bir puan indirmesi hiçbir şey getirmeyecek. Bunun yerine 10 puan indirseydi çok daha etkili ve kararlı bir şey çıkacaktı ortaya” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

Açıklamalarının tamamı için>>

Bir yanıt yazın