İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Türkiye MalPara Sistemine Geçmelidir

Yunus Ekşi; “Türkiye MalPara Sistemine Geçmelidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanmaya ve fahiş fiyat artışlarına karşı yeni ekonomi destek paketlerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak” diyen Erdoğan “Dolardaki artış TL mevduatlarına yansıtılacak. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark vatandaşa ödenecek”

“Tasarruflarını değerlendirirken, kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir; İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı, kur artışından yüksekse, bu getiriyi elde edecek. Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla, bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını Türk Lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.”

İktisat Hareketi sözcüsü Yunus EKŞİ; konu ve gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi

Açıklamasının tamamı için >>

Bir yanıt yazın