İktisat Hareketi bir kadro hareketidir. İnsanların istikameti ve bilgi birimi birikimi ile ilgilenir.

Üniversiteli Öğrencilerimize Müjde!

Asgari ücretle çocuk okutmaya çalışan halkımızın, KYK (Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Kredileri) bugün 5,5 milyon öğrenci borçlu, 5,5 milyar toplam borç büyük bir sorun olarak ortadadır.

AK Parti hükümeti bugüne kadar her şeyi borçla yaptı. Borçsuz 20 yıldır hiçbir şey yapılamadı. Hep borçla yapıp milletin sırtına yüksek vergiler üzerinden enflasyonu vuruldu. Muhalefet de bağırıp duruyor ancak borçlanma dışında farklı hiçbir şey önermiyor. Yani borçlanmayı sürdüreceklerini açık açık parti programlarında muhalefet ifade ediyor. Bu ekopolitik tercihi yapan AK Parti’yi eleştirirken kendileri de muhalefet olarak aynı şeyi uygulayacaklarını açıkça söylüyorlar.

Her ne zaman öğrencilerimizin KYK borçları gündeme gelse, ağızlarında geveledikleri şey borçların yapılandırılması olmaktadır. Kendi parti programlarındaki adalet, eğitimde ücretsiz eşitlik ilkesi sadece sözde kalmaktadır. Siyaset adeta millete yalan söyleme arenasına çevrilmiş.

Öğrencilerimiz artık şunu görmeleri gerekiyor; mevcut siyasi yapıların iki ana gruba ayrılarak haklı mücadelenizin, sözde savunucuları asla sizin sorununuzu çözmek gibi bir programları söz konusu değildir.

Öğrencilerimiz açık ve net bir şekilde, bu öğrenim kredi borçlarının silinmesini istiyor. Çünkü iş bulsalar da bu kredilerin faizleri ile beraber ödenmesi mümkün değildir.

Şimdi tam burada krediye mahkum edilerek borç tuzağına düşürülen öğrencilerimize İktisat Hareketi el uzatmaktadır. İktisat Hareketi, öğrencilerimizin haklı talebi olan borçların karşılıksız silinmesi için hükümete sunma çalışmalarımız devam etmektedir.

5,5 milyon öğrencimizin toplam 5,5 milyar borcu mevcut sistemin içinde silinmesi hukuksal altyapısından yoksundur. Ancak İktisat Hareketinin ekonomi modeli parti programına koyan Milli Yol partisi, yeni para sisteminde öncelikle konuyla ilgili yasal mevzuatı düzenleyerek, ödenemez borçların tasfiyesi için bakanlık düzeyinde iç borçların tasfiyesi için çalışmalar yapacağını söylüyor.

İnsanlarımızı sürekli borç üzerinden tuzağa düşüren sistemde yapısal değişimler yaparak sadece öğrencilerimizi değil, tüm toplumu bu borç tuzağından çıkaracağını söylüyorlar.

Yeni kurulan ve seçimlere girecek bir parti olarak borçları yapılandırmayacağını, sistemi yeniden yapılandırarak borç köleliğini bitireceğini söylüyor.

İktisat Hareketi olarak diğer partilerin, Milli Yol Partisi’nin finansal devrim niteliğinde olacağını umduğumuz; ‘’Parada Millileşme’’ programına itiraz edip edemeyeceğini zaman içinde göreceğiz.

İşte burada milletimiz bu siyasal tiyatrocuların gerçek yüzlerini de görecektir. Hatta siyasi partilerin içinde, “millete hizmet” adına çalışan samimi mensuplarının, partililerinin üst yöneticilerini sorgulayacaklarını düşünüyoruz.

Millete hizmet amaçlı kurulmuş hiçbir siyasi parti 5,5 milyon KYK borçlusu öğrencilerimizin durumunu görmezden gelemez. Basit siyasi söylemlerle “yapılandıracağız” diyerek öğrencilerimizi finans kredi sisteminin kölesi olmaya devam etmesini öneremez.

Hem Türkiye’nin geleceği umudu gençler diyeceksiniz, bir yandan da mecburen aldıkları kredilerle modern borç köleliklerini yapılandırma adına sürdüreceksiniz. Bu gençlerimiz hem işsiz hem de 5,5 milyar TL borcu var.  300 bin öğrencimizde ödeyemedikleri kredilerden ötürü hacze verildi.

Öğrencilerimize verilen krediler, iş bulamasa da enflasyon farkı hesaplanarak öğrencilerden tahsil edilmeye çalışılıyor hükümet tarafından. Üniversite öğrencileri mezun olur olmaz büyük bir yükün altına giriyor. Diploma var, iş yok! Ama borç çok. Evlenecek olan gençlerde iş bulanlarda bir birine eğitim kredi borcu yüzünden evlilikten vazgeçiyorlar.

Farklı bir çözüm olarak Milli Yol Partisi; “Öğrenim kredileri yüzünden oluşmuş hacizlerin hepsini kaldıracağız, eğitim borçlarını sileceğiz” diyor. Biz bunu öğrencilerimize bir müjde olarak açıklarken, bir oy kaygısı ile değil öğrencilerimizin en doğal hakkı olarak gördüğümüz için partimizin milli politikası olarak milletimizle paylaşıyoruz diyor.

Yarınlarımız, geleceğimiz olan gençlerimiz, en doğal hakkı olan sözde ücretsiz eğitim üzerinden ağır borç altına bırakılarak borçlandırılmasına müsaade edilmemesi gerekir.

Hükümet ezber bozan bir yaklaşımla, kendisine yakın firmaların borçlarını bir çırpıda siliyor. Muhalefet zaman zaman bunu siyasi çıkar açısından kullansa da gençlerimizin borçlarının silinmesine asla yanaşmıyor. 

  • Peki, hükümet öğrencilerin borçlarınızı neden silmiyor?
  • Peki, ya muhalefet öğrencilerin borçlarınızı neden silmek istemiyor?

Çünkü temel ekonomik paradigmaları aynıdır. Zenginlerin borçları silinirken halkın ve öğrencinin borçlarının silinmesine sistem asla müsaade etmez. Sistemin oyuncuları da bunun dışına çıkamaz diyor.

Tıpkı İktisat Hareketi gibi sistem değişikliği üzerinde durarak adil bölüşüm için; önce siz gençlerimizin mağduriyetini gidereceğiz. Bunu çok rahatlıkla kuracağımız yeni para kredi sistemi ile gerçekleştireceğiz diyor.

Görünen o ki Türk siyasetinde Milli Yol Partisi, İktisat Hareketi’nin ekonomi ve sistem modelini merkezine alarak ezberleri bozmaya başlayacak. Gençlerimizin en doğal hakkı olan eğitim hakkını, kredi mağduru olma halinden çıkaracak, borcunu ödeyemeyen bütün öğrencilere başlatılan hacizleri kaldıracak, ayakları yere basan bir programla öğrencilerimizin yolunuzu açacağını ümit ediyoruz.

Hangi siyasi parti İktisat Hareketi‘nin ekonomi ve yeni yönetim sistemini/modelini parti programına alıp, hükümet olduğunda da uygulamaya koyarsa, sadece öğrenci ve gençleri değil milletimizi köle olmaktan çıkaracak büyük bir hamle yapabilme kabiliyetine sahip olacaktır.

Selam ve dua ile…

Yunus EKŞİ